Ինչո՞ւ նիհարողները պետք է հրաժարվեն երեք անգամ սնվելուց
Երեքանգամյա սննդի սխեման միշտ չէ, որ հարմար է բոլորին։ Այսպիսի կարծիք է հայտնել սննդաբան Ալեքսեյ Կովալկովը (Ռուսաստան)։ Նրա խոսքերը մեջբերել է «Вечерняя Москва»-ն։
Մասնագետի կարծիքով՝ նիհարելու ժամանակ սննդի ընդունումն օրվա ընթացքում պետք է կախված լինի այն պահանջմունքներից եւ խնդիրներից, որոնք պետք է կատարել օրվա մեջ։ Շատերը չգիտեն, որ առանց ընդմիջելու սնվելու դեպքում ճարպերի այրում տեղի չի ունենա, ուստի շատերին խորհուրդ է տրվում ավելի հազվադեպ ուտել, օրինակ՝ չնախաճաշել։
«Ո՞վ է հորինել նախաճաշելու այդ կանոնը,- հարց է տվել Կովալկովը։- Ամեն օրենք իր հեղինակն ունի։ Իսկ ո՞վ է սրա հեղինակը։ Ոչ մի սննդաբան այդ կանոնի տակ չի ստորագրել»։
Նրա խոսքով, եթե հետեւեն քիչ ու հաճախակի սնվելու համակարգին, ապա ինսուլինն օրգանիզմում կարտադրվի մշտապես, չէ՞ որ ամեն անգամ, երբ օրգանիզմը սնունդ է ստանում, ինսուլին է արտադրվում։
«Ինսուլինը, որն արտադրվում է ենթաստամոքսային գեղձում, աստիճանաբար անհետանում է։ Անգամ այնպիսի ախտորոշում կա, ինչպիսին է «տարեց մարդկանց դիաբետը», երբ մարդու մոտ այդ «տակառը» սպառվում է, եւ նա պետք է ներարկվի ինսուլին։ Եթե մենք ծորակն ավելի հաճախ բացենք, ապա ինսուլինն ավելի արագ կսպառվի»,- ասել է մասնագետը։

April 11, 2022  17:45
The three meals a day scheme does not always work and is not suitable for everyone, nutritionist Aleksey Kovalkov (Russia) said.
According to the specialist, the number of meals a day when losing weight should depend on the needs and tasks that need to be performed during the day. Many people do not know that without breaks in nutrition, the process of fat burning will not start, so many people are advised to eat less often - for example, to give up breakfast.
"Who came up with such a rule - to eat breakfast? - Kovalkov asks. - Every law has an author. And who is the author of this one? Not a single nutritionist signed up for this rule."
According to him, if you stick to the system of fractional meals, insulin in the body will be produced constantly, because every time the body receives food, insulin is produced.
"The insulin that is produced in the pancreas gradually disappears. There is even such a diagnosis as 'elderly diabetes,' when a person runs out of that 'barrel' and needs an insulin shot. If we open the tap more often, the insulin will run out faster," said the specialist.