Ո՞րն է քնի ժամանակ սմարթֆոնը գլխի մոտ դնելու մահացու վտանգը
Նյարդաբան Իգոր Օրլովը Pravda.Ru-ին պատմել է, թե ինչու է վտանգավոր քնի ժամանակ հեռախոսը գլխի մոտ դնելը:
Բժիշկն ընդգծել է երեք պահ, որոնց վրա պետք է ուշադրություն դարձնել:
Նախ՝ հեռախոսը խանգարում է քներ տարբեր ձայների եւ մուտքային հաղորդագրությունները ստանալիս թրթռումների պատճառով: Մարդն այդ ձայների պատճառով անընդհատ կարթնանա ու անհանգիստ կլինի:
Երկրորդ պահը, ըստ Օրլովի, հոգեբանական է. երբ մարդն իմանում է, որ կողքին հեռախոս կա, քունը ինքնաբերաբար ծանծաղ է դառնում, քանի որ նա սպասում է, որ ինչ-որ մեկն իրեն զանգի, դա խանգարում է լիարժեք հանգստանալ եւ թարմ արթնանալ:
Իսկ երրորդ պահը, վերջապես, ուղղակիորեն վերաբերում է առողջությանը, նշել է բժիշկը։
«Էլեկտրամագնիսական ալիքների վերաբերյալ բազմաթիվ հետազոտություններ են արվել, իսկ հեռախոսը էլեկտրամագնիսական ալիքների աղբյուր է, այդ թվում՝ ընդունիչ, այսինքն՝ ազդանշանի փոխանցման պահին դրանց մակարդակը մեծապես բարձրանում է, եւ դա ազդում է մեր կենտրոնական նյարդային համակարգը, մասնավորապես ուղեղի վիճակի, աշխատանքի վրա։ Եւ կրկին ապացույցներ կան, որ դա մեծացնում է ուղեղի ուռուցքի զարգացման ռիսկը: Ուստի, իհարկե, խորհուրդ չի տրվում գիշերը հեռախոսը գլխին մոտ դնել, ավելի լավ է, իհարկե, այն անջատել կամ կամ միացնել այսպես կոչված քնի ռեժիմը եւ հեռու մնալ դրանից»,- նշել է նյարդաբանը.

Deadly dangers of having smartphone at your head while sleeping revealed
Neurologist Igor Orlov told Pravda.Ru why it is dangerous to put the phone next to the head while sleeping.
The doctor emphasized three things a smartphone owner should pay attention to.
First: the phone interferes with sleep due to different sounds and vibrations from incoming messages, thereby disrupting sleep. A person will constantly wake up because of these sounds and wake up unrested.
The second point, according to Orlov, is psychological: when a person knows that the phone is near him, his sleep automatically becomes shallow, because he is waiting for someone to call him, it prevents him from relaxing and resting properly.
And the third point, finally, relates directly to health, the doctor noted.
"There have been many studies about electromagnetic waves, and the phone is a source of electromagnetic waves, including the receiver, that is, at the time of the signal transmission their level increases significantly, and this affects the state, the functioning of our central nervous system, in particular the brain. There is, again, evidence that this increases the risk of brain tumor development. So, of course, at night the phone is not recommended to put especially close to the head, it is better to turn it off or put it in the so-called sleep mode, and stay away from it, " said the neurologist.