Հայաստանում շարունակվում է կարմրուկի բռնկումը․հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 43-ի
Մարտի 9-ի՝ ժամը 10:00-ի դրությամբ` Հայաստանի Հանրապետությունում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 43-ի։ Նրանցից 17-ը հոսպիտալացված է, 15-ը չի հոսպիտալացվել, 11-ը՝ դուրս է գրվել, հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը։
Հիվանդների առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության, 2-ինը՝ ծանր:
43 վարակվածից 40-ը պատվաստված չէ, 3-ը պատվաստված է մեկ դեղաչափով:
Հիշեցնենք, որ պատվաստումների ազգային օրացույցով կարմրուկի դեմ պատվաստումները նախատեսված են 1 և 4-6 տարեկան երեխաների համար:
Կարմրուկի դեմ պլանային պատվաստումներ չստացած երեխաների ծնողներին նախարարությունը հորդորում է դիմել հաշվառման պոլիկլինիկա և պատվաստել երեխաներին:
Միաժամանակ, պատվաստման են ենթակա նաև կարմրուկով հիվանդների հետ շփված այն անձինք, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ 2 դեղաչափ պատվաստում:

В Армении продолжается вспышка кори: уже выявлено 43 случая
Число подтвержденных случаев кори в Армении достигло 43, госпитализировано 17 человек, 15 получают лечение дома, 11 уже выписаны из больницы.
Как сообщает министерство здравоохранения Армении, состояние пациентов оценивается как средней тяжести, состояние двоих тяжелое.
Из 43 зараженных 40 не были вакцинированы, трое получили одну дозу прививки.
Напомним, что, согласно национальному календарю прививок, вакцины против кори дети получают два раза - в возрасте 1 года и 4-6 лет.
Минздрав Армении призывает родителей детей, не получивших плановые прививки против кори, а также взрослых лиц, контактировавших с больными, и не получивших прививку, обратиться в поликлинику и пройти вакцинацию.