Հայաստանում շարունակվում է կարմրուկի բռնկումը․հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 43-ի
Մարտի 9-ի՝ ժամը 10:00-ի դրությամբ` Հայաստանի Հանրապետությունում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 43-ի։ Նրանցից 17-ը հոսպիտալացված է, 15-ը չի հոսպիտալացվել, 11-ը՝ դուրս է գրվել, հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը։
Հիվանդների առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության, 2-ինը՝ ծանր:
43 վարակվածից 40-ը պատվաստված չէ, 3-ը պատվաստված է մեկ դեղաչափով:
Հիշեցնենք, որ պատվաստումների ազգային օրացույցով կարմրուկի դեմ պատվաստումները նախատեսված են 1 և 4-6 տարեկան երեխաների համար:
Կարմրուկի դեմ պլանային պատվաստումներ չստացած երեխաների ծնողներին նախարարությունը հորդորում է դիմել հաշվառման պոլիկլինիկա և պատվաստել երեխաներին:
Միաժամանակ, պատվաստման են ենթակա նաև կարմրուկով հիվանդների հետ շփված այն անձինք, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ 2 դեղաչափ պատվաստում:

March 9, 2023  10:14
Seventeen of them have been hospitalized, 15 have not been hospitalized, and 11 have been discharged from hospitals, the Ministry of Health informs.
Most of these patients are in moderate condition, whereas two are in severe condition.
Out of the 43 infected, 40 are not vaccinated against measles, and three are vaccinated with one dose.
According to the Armenian national vaccination schedule, measles vaccinations are intended for children 1 and 4-6 years old.
The Ministry of Health urges parents of such children who have not received scheduled vaccinations against measles to contact their registered polyclinic and have their kids vaccinated against measles.
At the same time, persons who have been in contact with measles patients but do not have a two-dose vaccination against measles are also subject to vaccination.