«Էրեբունի» ԲԿ-ում քարվաճառցի 14-ամյա աղջկա կոխլեար ներպատվաստումն է ընթանում
Ներկա պահին Քարվաճառի 14-ամյա բնակչուհի Կարինե Մինասյանը կոխլեար իմպլանտացիայի է ենթարկվում՝ «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում: Վիրահատությունն ամբողջությամբ բարեգործական հիմունքներով է իրականացվում. Իմպլանտը Հայկական միջազգային բժշկական հիմնադրամն է տրամադրել, իսկ մնացած բոլոր ծախսերը «Էրեբունի» կլինիկան իր վրա է վերցրել: Բժիշկների բրիգադը հետեւյալ կազմով՝ Արթուր Շուքուրյան («Էրեբունի» ԲԿ-ի ԼՕՌ բաժանմունքի ղեկավար), Վիգեն Բախշինյան (Աուդիլոգիայի եւ ձայնապրոթեզավորման ռուսաստանյան գիտահետազոտական կենտրոնի կոխլեար իմպլանտացիայի բաժնի ղեկավար) եւ  Արմինե Մարտիրոսյան («Էրեբունի» ԲԿ-ի ԼՕՌ բաժանմունքի բժիշկ) երկու երեխաների վիրահատություն է նշանակել՝ հոկտեմբերի 3-ի համար: Ութ տարեկան ռուսաստանցի տղայի վիրահատությունն արդեն ավարտվել է, ներկա պահին վիրահատարանում քարվաճառցի աղջիկն է գտնվում:
Կարինե Մինասյանն անցել է բոլոր անհրաժեշտ հետազոտություններն ու անալիզները, որոնց արդյունքում վիրահատության նկատմամբ որեւէ հակացուցում չի հայտնաբերվել: Ավելին՝ մասնագետները լավատեսորեն են տրամադրված, քանի որ աղջիկը նախկինում լսել է, խոսքի ունակությունները չի կորցրել, իսկ սուրդոմանկավարժի հետ դասընթացների ժամանակ էլ նշանակալի առաջընթաց է դրսեւորել:
Հիշեցնենք, որ NEWS.am գործակալությունը, բարեգործական ակցիայի շրջանակում, Քարվաճառում բնակվող Կարինե Մինասյանի ընտանիքին էր այցելել: Աղջիկը լրագրողներին պատմել էր, որ երազում է վերականգնել լսողությունն ու վիրավույժ դառնալ: «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի տնօրեն, Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության առողջապահության նախարար Հարություն Քուշքյանն անմիջապես արձագանքել էր Կարինե Մինասյանի մասին տեղեկատվությանը եւ իրեն պատկանող կլինիկայում նրա բուժումն անվճար կազմակերպելու մասին հանձնարարական իջեցրել:
Ամռան կեսին NEWS.am-ը Կարինեի ընտանիքի՝ Քարվաճառից Երեւան ճամփորդությունն էր կազմակերպել եւ «Էրեբունի» ԲԿ-ում իրականացված բոլոր հետազոտություններին հետեւել: Այդ օրերին Հայաստանում էին գտնվում Հայկական միջազգային բժշկական հիմնադրամի պատասխանատու Սալբի Ագարակյանն ու UCLA Քալիֆորնիական համալսարանի առաջատար վիրաբույժ Ակիրա Իշիյաման:
Հետազոտությունների արդյունքում մասնագետներն այն եզրահանգման են եկել, որ աղջկա մոտ լսողության խանգարման պատճառը լսողական նյարդային բջիջների մեջ է թաքնված: Կարինե Մինասյանը չորրորդ աստիճանի ձեռքբերովի ծանրալսություն ունի, իսկ այդպիսի ախտորոշում ստացած երեխաներին կոխլեար իմպլանտացիա է ցուցված: Պարզաբանենք, որ Կարինեն մարդկային ձայները լսողական սարքով անգամ չի ընկալում, միայն խուլ աղմուկին է արձագանքում, իսկ զրուցակիցներին՝ շուրթերի շարժումներով հասկանում։
Նա իմպլանտի սպասող երեխաների ցանկում էր ներգրավվել եւ մինչ վիրահատությունը սուրդոմանկաբույժի հետ նախապատրաստական դասընթաց անցել:
Մանրամասները մեր հաջորդ նյութում:
Հիշեցնենք նաեւ, որ աղջկա մոր՝ Անահիտ Մինասյանի անունով հաշիվ է բացվել Կոնվերս Բանկում: Չնայած բոլոր բժշկական ծառայությունները «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում անվճար են տրամադրվում Կարինեին, ընտանիքը հետվիրահատական վերականգնման, ձայնային պրոցեսորի միացման եւ սուրդոմանկավարժի հետ աշխատանքի ողջ ընթացքում ստիպված է Երեւանում մնալ եւ ընթացիկ ծախսերը հոգալու կարիք ունի:

В медцентре «Эребуни» ставят кохлеарный имплант 14-летней девочке из Карвачара
В настоящее время в медицинском центре «Эребуни» международная группа врачей ставит кохлеарный имплант 14-летней Карине Минасян из Карвачара. Операция выполняется полностью на благотворительных началах: имплант предоставлен Армянским международным  медицинским фондом, а все остальные расходы медцентр «Эребуни» взял на себя.
Сегодня, 3 октября, бригада врачей в составе Артур Шукурян (глава ЛОР-отделения МЦ «Эребуни»), Виген Бахшинян  (глава отдела кохлеарной имплантации Российского научно-практического центра аудиологии и слухопротезирования) и отоларинголог клиники «Эребуни» Армине Мартиросян оперирует двоих детей. Мальчика восьми лет из России уже прооперировали, сейчас в операционной находится девочка из Карвачара.
К. Минасян прошла все необходимые исследования, сдала анализы, и никаких противопоказаний к операции не выявлено. Более того, специалисты настроены оптимистично, поскольку девочка ранее слышала и не утратила речевые навыки, а в ходе занятий с сурдопедагогом она показала значительный прогресс.
Напомним, что агентство Новости Армении – NEWS.am в рамках благотворительной акции посетило семью Карине Минасян в Карвачаре. Девочка рассказала журналистам, что мечтает обрести слух и стать хирургом. Руководитель медцентра «Эребуни» и министр здравоохранения Нагорно-Карабахской Республики Арутюн Кушкян незамедлительно отреагировал на информацию о Карине Минасян и отдал распоряжение организовать бесплатное лечение девочки в принадлежащей ему клинике.
В середине лета Новости-Армении NEWS.am организовало поездку семьи Карине из Карвачара в Ереван и проследило за всеми исследованиями в медцентре «Эребуни». В Армении в эти дни находились ответственная Армянского международного  медицинского фонда Салби Агаракян и хирург Калифорнийского университета UCLA Акира Ишияма.
В ходе обследования специалисты пришли к выводу, что причина расстройства слуха у девочки кроется в слуховых нервных клетках.  У девочки приобретенная тугоухость четвертой степени, а детям с таким диагнозом показана кохлерная имплантация. Поясним, что Карине не воспринимает человеческий голос даже со слуховым аппаратом, реагирует только на глухой звук, а собеседников понимает по движению губ.
К.Минасян была включена в список детей, ожидающих имплантов, а в процессе ожидания прошла курс подготовки с сурдопедагогом.
Подробности читайте в нашем следующем материале.
Напомним также, что на имя матери девочки Анаит Минасян открыт счет в Конверс Банке. Несмотря на то, что все медицинские услуги в медцентре «Эребуни» предоставляются девочке бесплатно, семья нуждается в помощи для покрытия расходов по пребыванию в Ереване на то время, которое понадобится для постоперационной реабилитации, подключения слухового процессора и продолжения работы с сурдопедагогом.