Գիտնականները մանգաղաբջջային անեմիայի բուժման նոր հաջող փորձարարական թերապիա են ներկայացրել
Գիտնականները ներկայացրել են կլինիկական փորձարկման վերջին արդյունքները, որոնք ուղղված են մանգաղաբջջային անեմիայի՝ արյան ցավոտ գենետիկ խանգարման բուժմանը, բուժման սահմանափակ տարբերակներով, հայտնում է Քլիվլենդի կլինիկան:
Գիտնականները 2024 թվականի Մադրիդում Եվրոպական Արյունաբանության ասոցիացիայի (EHA) հիբրիդ կոնգրեսում 18 հիվանդների շրջանում կիսվել են renizgamglogene autogedtemcel-ի (reni-cel, նախկինում հայտնի որպես EDIT-301)՝ մեկ գենով խմբագրող բջջային թերապիայի անվտանգության և արդյունավետության վերաբերյալ տվյալներ:
Այս նորարարական բուժումը փոփոխում է հիվանդի սեփական արյունաստեղծ ցողունային բջիջները՝ ուղղելու մանգաղաբջջային հիվանդության համար պատասխանատու մուտացիան:
18 հիվանդները, որոնցից երկուսը բուժվել են Cleveland Clinic Children's-ում, անցել են պրոցեդուրա, որի ժամանակ նրանց ցողունային բջիջները սկզբում հավաքվել են գեների խմբագրման համար: Այնուհետև նրանք քիմիաթերապիա են անցել, որպեսզի մաքրեն մնացած ոսկրածուծը՝ տեղ բացելով վերականգնված բջիջների համար, որոնք հետագայում նորից ներմուծվել են նրանց օրգանիզմ:
Բուժումը լավ հանդուրժվել է, և ոչ մի լուրջ կողմնակի ազդեցություն չի գրանցվել: Բուժումից հետո բոլոր հիվանդների մոտ հաջողությամբ վերականգնվել է լեյկոցիտների և թրոմբոցիտների քանակը։ Կարևոր է նշել, որ բուժումից հետո բոլոր հիվանդները ցավից զերծ են եղել, և նրանց մոտ, ովքեր հետևել են հինգ ամիս և ավելի, անեմիան վերացել է:

15 июня, 2024  19:58
последние результаты клинического исследования, направленного на поиск лекарства от серповидноклеточной анемии - болезненного генетического заболевания крови с ограниченными возможностями лечения, сообщает Клиника Кливленда.
Ученые поделились данными о безопасности и эффективности renizgamglogene autogedtemcel (reni-cel, ранее известного как EDIT-301), экспериментальной клеточной терапии с однократным редактированием генов, среди 18 пациентов на Гибридном конгрессе Европейской гематологической ассоциации 2024 года (EHA) в Мадриде.
Это инновационное лечение изменяет собственные кроветворные стволовые клетки пациента, чтобы скорректировать мутацию, ответственную за серповидноклеточную анемию.
У 18 пациентов, двое из которых проходили лечение в детской клинике Кливленда, была проведена процедура, в ходе которой сначала были собраны их стволовые клетки для редактирования генов. Затем они прошли химиотерапию, чтобы очистить оставшийся костный мозг, освободив место для восстановленных клеток, которые позже были введены обратно в их организм.
Лечение переносилось хорошо, о серьезных побочных эффектах не сообщалось. После лечения у всех пациентов количество лейкоцитов и тромбоцитов успешно восстановилось. Важно отметить, что после лечения у всех пациентов не было болезненных ощущений, а у тех, кто наблюдался в течение пяти месяцев или более, анемия прошла.