Նազինյան. 2023թ. բուժում է ստացել թմրանյութային կախում ունեցող 210 պացիենտ
2023թ. մեր կենտրոնում բուժում է ստացել 2 125 պացիենտ, որոնցից 210-ը կապված է եղել թմրանյութային կախվածության հետ, մյուսները՝ ալկոհոլային։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հունիսի 26-ին ասել է ՀՀ առողջապահության նախարարության Կախվածությունների բուժման ազգային կենտրոնի տնօրեն Սուրեն Նազինյանը։ Նա տեղեկացրել է, որ թմրանյութային կախման վերաբերյալ դիմումներն ավելացել են։
Նազինյանը սա կապել է թե՛ թմրանյութերի շրջանառության դեպքերի աճի, թե՛ կենտրոնի պայմանների բարելավման հետ, ինչը բարձրացնում է պացիենտների վստահությունը բուժման նկատմամբ։
«Կենտրոնում 2023թ. գրանցվել է 7 անչափահաս պացիենտ, բոլորը՝ տղաներ։ Այս տարի առաջին անգամ կենտրոնում ընդունվել է աղջիկ պացիենտ, 15 տարեկան։ Ավելի ուշ նա ուղարկվել է «Ավան» հոգեկան առողջության մանկական բաժանմունք»,- նշել է Ազգային կենտրոնի տնօրենը։
Նա տեղեկացրել է, որ թմրանյութերով երեխաների հրապուրվելու նշաններ կարող են ծառայել վարքի փոփոխությունը, մեկուսացումը, շրջապատի փոփոխությունը, ծնողներին ստելու հաճախակի փորձերը, ուշ տուն վերադառնալու փորձերը, անհամարժեք գործողությունները։
Նազինյանն ավելացրել է, որ վերջին 10 տարիներին Հայաստանում եւ տարածաշրջանում  ավելի մեծ տարածում են ստացել ոչ ավանդական վտանգավոր թմրանյութերը՝ սինթետիկ թմրանյութերը։

Armenia addiction treatment national center director: 210 patients with drug addiction received treatment in 2023
June 26, 2024  13:58
In 2023, a total of 2,125 patients, of which 210 were related to drug addiction, others—to alcohol, received treatment at our center. Suren Nazinyan, Director of the National Center for Addictions Treatment of Armenia, told this to a press conference Wednesday.
Nazinyan informed that petitions regarding drug addiction have increased in Armenia. He linked this to both the increase in drug trafficking and the improvement of conditions at the aforesaid center, which increases patients' confidence in treatment.
"In 2023, seven minor patients—all boys—were registered at the center. This year, a 15-year-old girl patient was admitted to the center for the first time. Later, she was sent to [Yerevan’s] Avan mental health children's department," said the director of the National Center for Addictions Treatment of Armenia.
He informed that signs of children's attraction to drugs can be their behavioral change, isolation, change of surroundings, frequent attempts to lie to parents, attempts to return home late, and inappropriate actions.
Nazinyan added that non-traditional dangerous drugs—i.e. synthetic drugs—have become more widespread in Armenia and the region in the last ten years.