Նախադաշտանային սինդրոմի շրջանում սննդակարգը. արժե՞ քաղցրեղեն ուտել
Այսպես կոչված, նախադաշտանային սինդրոմի (ՆԴՍ) ժամանակ կանանցից շատերը քաղղցրեղեն եւ սովորական ածխաջրեր օգտագործելու ցանկությամբ են համակվում: Արժե՞, արդյոք, տրվել գայթակղությանը: Ընդհանրապես, ինչպե՞ս  պետք է սնվել այդ ընթացքում: Այս հարցերի շուրջ NEWS.am Medicine-ը զրուցել է դիետոլոգ-էնդոկրինոլոգ Հասմիկ Աբովյանի հետ:
Մասնագետի խոսքով՝ ՆԴՍ-ն սովորաբար 1-2 օր է տեւում, որի ընթացքում կանայք ավելի նյարդային, զգայուն եւ քմահաճ են դառնում: Եթե այդ ժամանակահատվածում կնոջ մոտ քաղցրի հանդեպ անհաղթահարելի ձգտում է առաջանում, անիմաստ է դիմադրելը, ավելի լավ է, ամեն դեպքում, ուտել այն, եւ սարսափելի ոչինչ չի պատահի, հատկապես, եթե ամբողջ ամսվա ընթացքում կինը ճիշտ է սնվել, եւ նրա սննդակարգում գերակշռել են բանջարեղենը, միրգը, հատիկավորներից պատրաստված մթերքները եւ սպիտակ միսը:
Իհարկե, ո՛չ ՆԴՍ-ի, ո՛չ ցանկացած այլ ժամանակ չարժե շատ քաղցրեղեն ուտել: Դրանից զատ՝ քաղցրի ցանկությունը կարելի է փորձել բավարարել մրգերով կամ չրերով, որոնք նույնպես բավական քաղցր են, բացի այդ՝ մեծ քանակով մանրաթելեր են պարունակում, որի շնորհիվ ավելի արագ են հագեցնում, քան, օրինակ, կոնֆետը կամ շոկոլադը:
ՆԴՍ-ի ժամանակ կերած քաղցրեղենը հազիվ թե ավելորդ կիլոգրամներ հավաաքելու պատճառ դառնա: Նշենք, որ ՆԴՍ-ի ժամանակ բոլոր կանանց քաշը մի փոքր ավելանում է, բայց դա ոչ թե սննդակարգի փոփոխությամբ է պայմանավորված, այլ դաշտանից առաջ օրգանիզմում ավելորդ հեղուկից ազատվելու հապաղմամբ: Կանանցից շատերը ՆԴՍ-ի ժամանակ նույն պատճառով կարող են այտուցներ նկատել դեմքին եւ ոտքերին: Եթե ՆԴՍ-ի ժամանակ կինը սկսում է ավելի շատ աղի կերակուր ուտել, ապա այդ այտուցներն ավելի նկատելի են դառնում:
Հասմիկ Աբովյանը նշեց, որ եթե ամսվա ընթացքում կինը ճիշտ է սնվում, ապա նրա մոտ ՆԴՍ-ի նշաններն ավելի պակաս են արտահայտվում, քան նրանց մոտ, ովքեր անվերահսկելի քաղցր եւ յուղոտ մթերքներ են ուտում: Հետեւաբար՝ կանանց, այնուամենայնիվ, խորհուրդ է տրվում ամբողջ ամսվա ընթացքում հետեւել առողջ, ճիշտ սննդակարգի, իսկ եթե ՆԴՍ-ի ժամանակ քաղցրեղեն ուտելու ցանկությունը շատ մեծ է, կարելի տրվել գայթակղությանը եւ ուտել, իհարկե՝ չափավոր:

Питание во время ПМС: стоит ли есть сладкое?
Многих женщин во время так называемого предменструального синдрома начинает тянуть на сладости и на простые углеводы. Стоит ли поддаваться искушению? Как вообще стоит питаться во время ПМС? Разобраться в этих вопросах корреспонднету NEWS.am Medicine помогла диетолог-эндокринолог Асмик Абовян.
По словам специалиста, ПМС обычно длится 1-2 дня, во время которых женщина становится раздражительной, чувствительной и капризной. Если в это время у нее возникает непреодолимая тяга к сладкому, вряд ли есть смысл сопротивляться – лучше все-таки съесть сладкое, и ничего страшного не случится, особенно если весь месяц женщина питалась правильно, и в ее рационе преобладали овощи, фрукты, цельнозерновые продукты и белое мясо.
Конечно, объедаться сладостями не стоит – ни во время ПМС, ни в любое другое время. Кроме того, сладости при желании можно также попытаться заменить фруктами или сухофруктами, которые тоже достаточно сладкие и, к тому же, содержат много клетчатки, благодаря которой быстрее насыщают, чем, например, конфеты или шоколад.
Сладости, съеденные во время ПМС, вряд ли станут причиной появления лишних килограммов. Отметим, что во время ПМС вес многих женщин немного увеличивается, но связано это не с изменением рациона, а с тем, что перед месячными в организме начинает задерживаться лишняя вода. Так, многие женщины во время ПМС могут также заметить отеки на лице и в ногах – по той же причине. Если женщина будет есть много соленых продуктов во время ПМС, эти отеки будут еще заметнее.
Как отметила Асмик Абовян, если женщина в течение месяца питается правильно, симптомы ПМС у нее, как правило, бывают менее выраженными, чем у тех, кто бесконтрольно ест сладкие и жирные продукты. Поэтому женщинам все-таки рекомендуется придерживаться здорового, правильного рациона в течение всего месяца, а во время ПМС, если очень хочется, можно поддаваться искушению и есть сладости – желательно, конечно же, в меру.