Նախարարը միջոցների 15-30% խնայողություն է կանխատեսում այն դեղերի հաշվին, որոնք հնանում են տան դեղատուփերում
1 մարտի, 2018  13:23
Հայաստանի առողջապահության նախարարը համաձայն չէ առողջապահության ոլորտի ներկայացուցիչներից շատերի այն կարծիքին, որ նախ հարկավոր էր պարտադիր դեղատոմսերի ներդրմանը առաջնային օղակը նախապատրաստել, եւ միայն հետո այն ներդնել: Կառավարությունում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ, պատասխանելով այս թեմայով հարցին, նա նշեց որ համաձայն չէ առաջնահերթությունների նման կարգին:
«Պոլիկլինիկաների արդիականացումը, դրանք ժամանակակից սարքավորումներով զինելը շարունակական գործընթաց է, որը չի կարող ընդհատվող լինել, այն մշտապես կշարունակվի»,- ասաց նա:
Նախարարը հավաստիացրեց, որ դեղատոմսեր ստանալու համար ոչ մի լրացուցիչ ծախս չի պահանջվում: Հակառակը, նրա խոսքով, ԱՆ-ը տնային տնտեսությունների համար միջոցների 15-30-տոկոսանոց խնայողություն է կանխատեսում այն դեղերի հաշվին, որոնք գնվում են առանց բժշկի նշանակման եւ առանց անհրաժեշտության:
Դեղերի բացթողում դեղատոմսով. Ինչո՞ւ է Իբուպրոֆենը հայտնվել 2 ցուցակում, եւ ի՞նչ հերթեր կգոյանան պոլիկլինիկաներում
Դեղերի՝ դեղատոմսերով բացթողումը ուժի մեջ կմտնի աստիճանաբար. առաջինը կլինեն հակաբիոտիկները
Առողջապահության նախարարությունը հրապարակել է մարտի 1-ից դեղատոմսով դուրս գրվող դեղերի ցանկերը
ԱՆ հրապարակել է դեղատոմսով եւ առանց դեղատոմսի դուրս գրվող ՀՀ–ում գրանցված դեղերի նորացված ցանկը
Իրարանցում երեւանյան դեղատներում. Մարդիկ գնում են հորմոնալ եւ կարդիոդեղամիջոցներ (տեսանյութ)
Խուճապ բնակիչների շրջանում եւ պոլիկլինիկաների թողունակությունը. դեղատոմսերի պահանջը մեկնաբանում է «Վագա Ֆարմի» ղեկավարը
Դեղատոմսերով դեղերի բացթողումը միանշանակ ճիշտ է, սակայն հարցի երկրորդ կողմն էլ կա. Պարունակ Զելվեյան

Министр прогнозирует 15-30%-ую экономию средств за счет лекарств, которые изживают срок в домашних аптечках
1 марта, 2018  13:23
Министр здравоохранения Армении не согласен с мнением, высказанным многими представителями сферы здравоохранения о том, что сначала надо было подготовить к внедрению обязательных рецептов первичное звено, и только потом их внедрять. В ходе брифинга в правительстве, отвечая на вопрос по этой теме, он заметил, что не согласен с данным порядком приоритетов.
«Модернизация поликлиник, их оснащение современным оборудованием – это перманентный процесс, который не может быть дискретным, он длится постоянно», - сказал он.
Министр заверил, что никаких дополнительных затрат на получение рецептов не требуется. Наоборот, по его словам, Минздрав предвидит экономию средств для домашних хозяйств в размере 15-30% за счет тех лекарств, которые покупаются без предписания врача и без необходимости, и их срок годности истекает в домашних аптечках.
Отпуск лекарств по рецептам: почему ибупрофен попал в оба списка, и справятся ли поликлиники с наплывом?
Отпуск лекарств по рецептам вступит в силу постепенно: первыми будут антибиотики
Минздрав обнародовал списки лекарств, которые будут отпускаться по рецептам с 1 марта 2018 года
Ажиотаж в ереванских аптеках: люди скупают гормональные и кардио препараты (видео)
Паника среди населения и пропускная способность поликлиник – решение о рецептах комментирует глава фармкомпании
Парунак Зелвеян: Отпуск лекарств по рецептам – это однозначно правильно, но у вопроса есть вторая сторона