Հայաստանի եւ Սփյուռքի բժիշկների համագործակցությունը զգալի արդյունքներ է տալիս. փորձագետ
Վերջին տասնամյակներում Հայաստանի եւ Սփյուռքի բժիշկների համագործակցությունը զգալի արդյունքներ է տվել: Հուլիսի 2-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ օրթոպեդ-վնասվածքաբան Արմեն Չարչյանը նշեց, որ Սպիտակի երկրաշարժը եւ ղարաբաղյան պատերազմը Հայաստանին եւ Սփյուռքին զգալիորեն մերձեցրին, ինչն անդրադարձել է նաեւ առողջապահության ոլորտի վրա:
Փորձագետը նշեց, որ վերջին 25-30 տարում հանրապետությունում առողջապահության ոլորտը լրջորեն զարգանում է: Մասնավորապես՝ Հայաստանի եւ Սփյուռքի բժիշկների փոխգործակցության շնորհիվ հաջողություններ են գրանցվել խոշոր հոդերի էնդոպրոթեզավորման, օրթոպեդիկ եւ պլաստիկ վիրաբուժության ոլորտում: Հաջող համագործակցության եւս մեկ օրինակ է սրտի անհետաձգելի վիրահատության «Stent for life» ծրագիրը, որը ծնվեց Հայ բժիշկների միջազգային կոնգրեսի շրջանակում փորձագիտական քննարկումների արդյունքներով:
Դրանից բացի, Կոլումբիական համալսարանի պրոֆեսոր Ջոն Բիլեզիկյանի ջանքերով Երեւանը եւ Հայաստանի մարզերը հագեցվեցին ոսկրային դենսիտոմետրերով:
Հայ բժիշկների համաշխարհային կոմիտեի (AMIC) նախագահ Վիգեն Սեպիլյանն իր հերթին նշեց, որ Հայաստանի եւ Սփյուռքի բժիշկների փոխգործակցության արդյունքներից մեկն է հանրապետությունում կաթվածի հետեւանքով մահացության մակարդակի նվազումը: Փորձագետը տեղացի եւ արտասահմանցի բժիշկների միջեւ գործընկերային հարաբերությունների հաստատման հարցում կարեւոր դեր հատկացրեց Հայ բժիշկների միջազգային կոնգրեսին: Հայաստանում 5-րդ միջոցառումը կանկացվի հուլիսի 4-6-ը:

Over the past decades, the cooperation of doctors from Armenia and the Diaspora has given significant results, Orthopedic Traumatologist Armen Charchyan told reporters on Wednesdya.
The expert noted that in the last 25-30 years, the healthcare sector in Armenia is seriously developing. In particular, due to the interaction of Armenian doctors and the Diaspora, successes were recorded in the field of endoprosthesis replacement of large joints, orthopedic and plastic surgery.
Due to the efforts of Professor at Columbia University, John Bilezikian, Yerevan and Armenian provinces have been equipped with bone densitometers.
For his part, Chair of the World Committee of Armenian Doctors (AMIC) Vicken Sepilian noted that one of the outcomes of the interaction between the doctors of Armenia and the Diaspora is the reduction in the death rate from stroke in the republic. The expert assigned an important role to the development of partnerships between local and foreign doctors to the International Congress of Armenian doctors. The fifth event will be held in Armenia on July 4-6.