Կարոլինսկայի համալսարանի ղեկավարած մասնագետների միջազգային խումբը պարզել է, որ ավելի քան 1,3 միլիարդ երիտասարդներ խլանալու վտանգի տակ են՝ ականջակալների կամ համերգներին շատ բարձր երաժշտություն լսելու պատճառով:
Առողջապահության Համաշխարհային Կազմակերպության տվյալներով՝ աշխարհում մոտ 430 միլիոն մարդ լսողության կորուստ ունի, որից 34 միլիոնը երեխաներ են։ Խլությունը վաղուց դադարել է հիմնականում տարիքային խնդիր լինելուց, եւ ամեն տարի աճում է այն երիտասարդների թիվը, ովքեր մասամբ կամ ամբողջությամբ կորցրել են լսելու ունակությունը:
Ոչ բնածին խլության հիմնական պատճառը երիտասարդների սերն է՝ ականջակալներ օգտագործելու եւ բարձր երաժշտություն հնչող վայրեր այցելելու նկատմամբ, օինչպիսին գիշերային ակումբներն են: Նախորդ ուսումնասիրությունների համաձայն՝ ականջակալներ օգտագործողները հաճախ ձայնը բարձրացնում են մինչեւ 105 դեցիբել, մինչդեռ ընդունելի է համարվում 75-ից 80 դեցիբելը:
Նոր հետազոտության ընթացքում գիտնականները վերլուծել են 12-ից 34 տարեկան 20 հազար մարդկանց լսողության վրա բարձր երաժշտության ազդեցությունը: Պարզվել է, որ նրանց 50%-ը պարբերաբար երաժշտություն է լսել մինչեւ 112 դեցիբել ձայնով։
Գիտնականները նշում են, որ 85 դեցիբելից բարձր ձայնի մակարդակը կարող է վնաս հասցնել լսողությանը: Ականջակալների չափազանց բարձր երաժշտությունը կարող է վնասել ներքին ականջը, լսողական նյարդը, նվազեցնել մազերի բջիջների քանակը եւ, ի վերջո, հանգեցնել լսողության կորստի:
Հաշվի առնելով, որ Երկրի վրա 12-ից 34 տարեկան մոտ 2,8 միլիարդ մարդ կա, մասնագետները կարծում են, որ 670 միլիոնից մինչեւ 1,35 միլիարդ երիտասարդներ կանգնած են լսողության կորստի վտանգի առջեւ: Հետազոտությունը հրապարակված է BMJ Global Health ամսագրում:

Более миллиарда молодых людей могут лишиться слуха из-за наушников
Более 1,3 млрд молодых людей могут оглохнуть из-за слишком громкого прослушивания музыки в наушниках или на концертах, установила международная группа ученых под руководством Каролинского университета.
По данным ВОЗ, около 430 миллионов людей в мире страдают от потери слуха, из них 34 миллиона - дети. Глухота давно перестала быть преимущественно возрастной проблемой, и с каждым годом растет число молодых людей, частично или полностью утративших способность слышать.
Основной причиной неврожденной глухоты является любовь молодых людей к использованию наушников и посещению мест с громкой музыкой - например, ночных клубов. Согласно результатам предыдущих исследований, пользователи наушников нередко выкручивают громкость до 105 децибел, тогда как допустимым уровнем считается 75-80 децибел — и то в течение очень короткого периода времени.
В новом исследовании ученые проанализировали 33 работы, посвященные влиянию громкой музыки на слух 20 тыс. человек в возрасте от 12 до 34 лет. Оказалось, что 50% из них регулярно слушали музыку на громкости до 112 децибел.
По словам ученых, громкость свыше 85 децибел может привести к повреждению слуха. Слишком громкая музыка в наушниках может повредить внутреннее ухо, слуховой нерв, уменьшить количество волосковых клеток и в конечном итоге приведет к снижению слуха и тугоухости.
С учетом того, что на Земле насчитывается около 2,8 млрд человек в возрасте от 12 до 34 лет, команда подсчитала, что примерно от 670 млн до 1,35 млрд молодых людей грозит потеря слуха.  Исследование опубликовано в журнале BMJ Global Health.