Էլ.առողջապահության համակարգին միանալու բոլոր ծախսերը 2017-ին կառավարությունն է փոխհատուցել. ԱՆ
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2017 թվականի նոյեմբերի 23-ի 1472-Ն որոշման համաձայն՝ էլեկտրոնային առողջապահության միասնական տեղեկատվական համակարգին միանալու ծառայությունների մատուցման 2017 թվականի ծախսերը փոխհատուցվել են ամբողջությամբ եւ առողջապահական կազմակերպությունների կողմից վճարումներ չեն իրականացվել (սպասարկման ծախսերը սուբսիդավորվել են ամբողջությամբ), իր գրավոր պատասխանում հայտնել է ԱՆ-ն՝ պատասխանելով NEWS.am Medicine-ի այն հարցին՝  արդյոք  կառավարությունը փոխհատուցե՞լ է eHealth-ի համար ծախսերը, ինչպես խոստացել էր առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանը։
«Էլեկտրոնային առողջապահության միասնական տեղեկատվական համակարգին միանալու ծառայությունների մատուցման 2018 թվականի ծախսերի սուբսիդավորման չափաքանակների հարցը գտնվում է քննարկման փուլում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հարկ է նշել, որ էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի բարձր սակագների կապակցությամբ դժգոհության առաջին ալիքը բարձրացել էր 2017-ի աշնանը, երբ բուժհաստատություններին էին տրամադրել պայմանագրերը, որոնք նրանք պետք է ստորագրեին Էլեկտրոնային առողջապահության ազգային օպերատորի հետ։ Պարզվել է, որ բուժհաստատությունները պետք է երեք սակագին վճարեն՝ ամսական ամրագրված սակագին, որի չափը տատանվում է ըստ բուժհաստատության տեսակի, սակագին յուրաքանչյուր օպերատորի համար ու սակագին յուրաքանչյուր հիվանդի համար, որի տվյալները մուտքագրվում են համակարգ։ Պետպատվերի ու սոցփաթեթի մասով համակարգին միացումը պարտադիր պայման էր բյուջետային ֆինանսավորում ստանալու համար։ Առաջինը բողոքել են մարզերի բուժհաստատությունները, որից հետո որոշում է կայացվել սուբսիդավորել eHealth-ի համար վարձը։
Այնուհետեւ բարձր սակագների ու համակարգին միանալը շտապեցնելու կապակցությամբ իրենց դժգոհությունն են հայտնել նաեւ դեղագործական ընկերություններն ու դեղատները։
Այժմ բողոքում են նաեւ ատամնաբույժները՝ մասնավորապես Շիրակի մարզի ատամնաբույժներն էին բողոքի ակցիա կազմակերպել մարզպետարանի առաջ։ Նրանք համարում են, որ այդ ծախսերը պետք է ստանձնի պետությունը:
Կառավարությունում վերջին մամուլի ասուլիսի ժամանակ առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանը, պատասխանելով թեմայի վերաբերյալ հարցին, հայտնել էր, թե քանի որ խոսքը դեռեւս պետպատվերի շրջանակում հիվանդների սպասարկման մասին է, ապա վերջին հաշվով էլեկտրոնային առողջապահության ծառայությունների համար պետությունն է վճարում։
ԱՆ-ը կվերանայի еHealth-ի բաժանորդավճարները միայն առանձի՞ն բժշկական կազմակերպությունների համար
ՀՀ ԱՆ-ն որոշել է սուբսիդավորել բուժհաստատությունների՝ էլեկտրոնային առողջապահության վճարների ծախսերը
Դեղագործական ընկերությունները վարչապետին խնդրում են հետաձգել eHealth-ին միացումն ու վերանայել սակագները
Պետք է թույլ չտալ, որ նոր հեծանիվ հնարեն եւ թալանեն` նորարարության անվան տակ. Վահե Վարսանյան
Շիրակի ատամնաբույժները բողոքի ակցիա կանցկացնեն մարզպետարանում՝ ընդդեմ eHealth համակարգի
Խոստացել են Շիրակի մարզի ատամնաբույժների բողոքն ընդդեմ առողջապահության էլեկտրոնային համակարգի կառավարությանը հասցնել

Все расходы за подключение к eHealth в 2017 году были компенсированы правительством - Минздрав
Решением правительства N 1472-Ն от 23 ноября 2017 года все расходы по подключению к единой информационной системе электронного здравоохранения (armed.am) за 2017 год были полностью компенсированы правительством, и медучреждения ничего не платили. Об этом говорится в письменном ответе министерства здравоохранения на вопрос NEWS.am Medicine о том, субсидировало ли правительство плату за eHealth, как это обещал министр здравоохранения Левон Алтунян.
«Вопрос размера субсидирования платы за использование единой информационной системы электронного здравоохранения в 2018 году находится в процессе обсуждения», - говорится в сообщении.
Следует отметить, что первая волна недовольства высокими тарифами системы электронного здравоохранения поднялась осенью 2017 года, когда медучреждения получили на подписи договоры с концессионером системы – Национальным оператором электронного здравоохранения. Выяснилось, что медучреждения должны платить три тарифа: помесячный фиксированный тариф, размер которого варьируется в зависимости от типа медучреждения, тариф за каждого оператора, и еще за каждого пациента, чьи данные вводятся в систему. По части госзаказа и соцпакета подключение к системе было обязательным для получения бюджетного финансирования. Первыми запротестовали областные медучреждения, после чего было принято решение субсидировать плату за eHealth.
Минздрав пересмотрит тарифы по обслуживанию системы eHealth только для отдельных медучреждений?
Минздрав Армении принял решение субсидировать расходы медучреждений на оплату электронного здравоохранения
Затем свое недовольство высокими тарифами и форсированными темпами подключения к системе выразили фармкомпании и аптеки.
Фармкомпании Армении просят премьера отложить подключение к eHealth и пересмотреть тарифы
Нельзя допустить, чтобы изобретали новый велосипед и грабили под девизом новаторства – глава фармкомпании
Вчера запротестовали стоматологи: в частности, акцию протеста у областной администрации устроили стоматологи Ширакской области. Они считают, что эти расходы должно взять на себя государство.
Против системы электронного здравоохранения взбунтовались стоматологи Ширакской области
В ходе последней пресс-конференции в правительстве министр здравоохранения Левон Алтунян, отвечая на вопрос по этой теме, заявил, что поскольку речь пока идет об обслуживании пациентов в рамках госзаказа, то, в конечном итоге, за услуги электронного здравоохранения платит государство.