Ինչո՞ւ չարժե պատրաստել ըստ խոհանոցային գրքերի բաղադրատոմսերի
Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանի գիտնականները խորհուրդ չեն տալիս ճաշատեսակներ պատրաստել ըստ խոհանոցային գրքերի բաղադրատոմսերի: Նրանց խոսքով` հայտնի խոհանոցային գրքերում գրեթե տեղեկություն չկա այն մասին, թե ճաշատեսակն ինչպես անվտանգ դարձնել եւ նվազեցնել սննդային թունավորումների հավանականությունը` հատկապես, երբ խոսքը մսամթերքներով ճաշատեսակների մասին է:
Մասնագետները վերլուծել են խոհանոցային 29 գրքերի 1497 բաղադրատոմսեր: Բոլոր բաղադրատոմսերը պարունակել են կենդանական ծագմամբ հում մթերքների մշակում, ինչպիսին են միսը եւ ձուն: Գիտնականները բաղադրատոմսերում տեղեկություններ են փնտրել ջերմության մասին, մինչեւ որը պետք է եփել ճաշատեսակը, ինչպես նաեւ ճաշատեսակի եփված լինելու մասին առասպելները (օրինակ` թռչնի միսը պետք է եփել մինչեւ թափանցիկ հյութի հայտնվելը):
Հետազոտությամբ պարզվել է, որ միայն 127 բաղադրատոմսում է (8 տոկոս) հիշատակվել ճաշատեսակի ներքին ջերմաստիճանի մասին: Սակայն դրանցից միայն 89-ում է ջերմաստիճանի մասին տեղեկությունը հավաստի եղել եւ օգնել նվազեցնել սննդային թունավորման հավանականությունը: Դրանից բացի, բաղադրատոմսերի 99,7 տոկոսում մասնագետները ճաշատեսակի եփված լինելու սուբյեկտիվ ցուցանիշներ են հայտնաբերել: Դրանցից ոչ մեկը չի արտացոլել իրականությունը, եւ այս խորհուրդներին հետեւող մարդիկ կարող էին հեշտությամբ թունավորվել:
Նման ցուցանիշներից ամենատարածվածը եփելու ժամանակն է: Հետազոտողները այն հայտնաբերել են բաղադրատոմսերի 44 տոկոսում: Մի քանի խոհանոցային բաղադրատոմսերի հեղինակները նաեւ խորհուրդ են տվել եփված լինելը որոշել մսի գույնով եւ կազմվածքով: Որոշ բաղադրատոմսերում եղել են լղոզված ձեւակերպումներ, օրինակ` «Պատրաստել մինչեւ եփվելը»: Գիտնականների խոսքով` այս բաղադրատոմսերին եւ խորհուրդներին հետեւող մարդիկ կարող են պատրաստել առողջության համար վտանգավոր ճաշատեսակներ` վատ եփված մսով եւ միկրոօրգանիզմներով, որոնք կարող են ինֆեկցիոն հիվանդություններ առաջացնել:

Почему не стоит готовить по рецептам из кулинарных книг?
Ученые из Университета Северной Каролины не рекомендуют готовить блюда по рецептам из кулинарных книг. По их словам, в популярных кулинарных книгах почти нет информации о том, как сделать блюда безопасными и снизить риск пищевых отравлений, особенно если речь идет о блюдах с мясными продуктами.
Специалисты проанализировали 1497 рецептов из 29 кулинарных бестселлеров. Все рецепты включали обработку сырых продуктов животного происхождения, таких как мясо и яйца. Ученые искали в рецептах сведения о температуре, до которой нужно довести блюдо, а также опасные мифы о готовности блюд (например, что мясо птицы нужно готовить до появления прозрачного сока).
Исследование показало, что только в 127 рецептах (8%) была упомянута внутренняя температура блюда. Но всего в 89 из них информация о температуре оказалась достоверной и помогала уменьшить риск пищевых отравлений. Кроме того, в 99,7% рецептов специалисты обнаружили субъективные показатели готовности блюд. Ни один из них не отражал действительность., и люди, следующие этим советам, могли запросто отравиться.
Самым распространенным из таких показателей было время варки. Его исследователи нашли в 44% рецептов. Еще авторы некоторых кулинарных рецептов советовали оценивать готовность по цвету и текстуре мяса. В некоторых рецептах встречались размытые формулировки, к примеру, "Довести до готовности". По словам ученых, люди, следующие этим рецептам и рекомендациям, могут приготовить опасные для здоровья блюда с недоваренным мясом и микроорганизмами, которые могут привести к инфекционным заболеваниям.