Ո՞ր մթերքները կօգնեն պայքարել աշնանային սթրեսի դեմ
Աշնանային եւ ձմեռային ժամանակահատվածում սեզոնային բանջարեղենը շատ կարեւոր է առողջության պահպանման համար, ավելին` դրանցից մի քանիսը կարող են օգնել պայքարել սթրեսի դեմ։ Նման կարծիք է հայտնել սննդաբան Եվգենի Արզամասցեւը։
Մասնագետը նման մթերքների թվում առաջին հերթին նշել է ճակնդեղը:
«Ճակնդեղի մեջ B խմբի վիտամինների լայն տեսականի կա, դրանք մեզ անհրաժեշտ են նյարդային համակարգի համար: Այժմ այլ սեզոնին անցնելու պատճառով սթրեսի չափն ավելանում է»,- պատմել է մասնագետը «Մոսկվա 24»-ին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ օրգանիզմում քրոմի պակասը կարող է վատ տրամադրության պատճառ դառնալ։ Աշնանը սթրեսի մակարդակի բարձրացման պատճառով մարդիկ սկսում են քաղցր ցանկանալ, սակայն, ինչպես վստահեցնում է մասնագետը, հենց այդ անհրաժեշտությունն է խոսում քրոմի պակասի մասին։ Բժշկի խոսքով` այդ հանքանյութը առկա է ճակնդեղի մեջ եւ նվազեցնում է ձգտումը շաքարին:
Սննդաբանը նաեւ խորհուրդ է տալիս վիտամին A-ով հարուստ գազար օգտագործել, հատկապես` տեսողության խնդիրներ ունեցող մարդկանց։ Գազարը նաեւ մեծ քանակությամբ սիլիցիում է պարունակում, որն օգտակար է մաշկի, մազերի եւ եղունգների առողջության համար։
Խորհուրդ է տրվում սննդակարգում նաեւ կաղամբ ավելացնել:
«Կաղամբը կալիում է պարունակում, որը կարեւոր է սրտի առողջության եւ այտուցների մակարդակի կարգավորման համար։ Այսինքն՝ կալիում-նատրիումի նորմալ նյութափոխանակություն ունեցող մարդիկ այտուց չեն ունենում եւ արյան ճնշման հետ կապված խնդիրներ ավելի ցածր ռիսկի են ենթարկված»,- ասաց մասնագետը։

Какие продукты помогут в борьбе со стрессом осенью?
Сезонные овощи очень важны для поддержания здоровья в осенне-зимний период, более того, некоторые из них помогут в борьбе со стрессом. Такое мнение выразил врач-диетолог Евгений Арзамасцев.
К таким продуктам специалист относит, в первую очередь, свеклу.
«В свекле обширный спектр витаминов группы В. Они необходимы нам для нервной системы. Сейчас как раз из-за перехода к другому времени года количество стресса увеличивается», — рассказал специалист в беседе с «Москве 24».
По его словам, нехватка хрома в организме может привести к плохому настроению. Из-за повышения уровня стресса осенью людей начинает тянуть на сладкое, однако, как уверяет специалист, именно эта потребность говорит о нехватке хрома. По словам врача, этот микроэлемент присутствует в свекле и снижает тягу к сладкому.
Диетолог также советует употреблять богатую витамином A морковь, особенно людям, у которых есть проблемы со зрением. Также морковь содержит большое количество кремния, полезного для здоровья кожи, волос и ногтей.
Добавить в рацион рекомендуется и капусту.
«В капусте содержится калий, который важен для здоровья сердца и нормализации уровня отеков. То есть люди, у которых нормальный калиево-натриевый обмен, не страдают отеками и имеют меньший риск, что у них будут проблемы с давлением», — сказал специалист.