Հայաստանում անվճար ստենտավորման ծրագրով շահառուների ցանկը կարող է ընդլայնվել
Հայաստանում առաջին տեղը զբաղեցնում են սրտանոթային  հիվանդությունները, իսկ այդ հիվանդություններից ընդհանուր մահացության  ցուցանիշը կազմում է 48,3 տոկոս։ Այս մասին սեպտեմբերի 29-ին հայտարարեց Հայաստանի առողջապահության ազգային ինստիտուտի փոխտնօրեն Դիանա Անդրեասյանը։
Նա նշեց, որ 2020 թվականի համեմատ 2021 թվականին Հայաստանում սրտանոթային հիվանդություններից մահացությունների թիվը նվազել է 525-ով, իսկ 2021 թվականին հանրապետությունում գրանցվել է մահացության 16589 դեպք։ Մինչեւ 2019 թվականը մահացությունների թվի նվազման միտում է եղել, իսկ 2020 եւ 2021 թվականների իրադարձությունների արդյունքում գրանցվել է աճ։
Մինչեւ 70 տարեկան տղամարդկանց մոտ, կանանց համեմատ, մահացությունը մեր երկրում կրկնակի բարձր է։ Սա, ըստ Անդրեասյանի, վկայում է այն մասին, որ ռիսկի խմբում են մինչեւ 70 տարեկան տղամարդիկ, մասնավորապես 35-65 տարեկանները։ Որպես սրտանոթային համակարգի հիվանդությունների պատճառներ մասնագետը նշեց անառողջ ապրելակերպը՝ ծխելը (Հայաստանում ծխում է յուրաքանչյուր երկրորդ տղամարդը), արյան բարձր ճնշումը, նստակյաց ապրելակերպը, ավելորդ քաշը (Հայաստանի ընդհանուր բնակչության 48 տոկոսը տառապում է ճարպակալմամբ), աղի չարաշահումը (Հայաստանում այս ցուցանիշը կրկնակի գերազանցում է նորման):
Առողջապահության նախարարության սրտաբանության գծով խորհրդատու Համլետ Հայրապետյանը պարզաբանեց, որ Սրտաբանների եվրոպական  միության մեջ մտնող 57 երկրների շարքում Հայաստանն առաջին տեղում է որպես սրտանոթային հիվանդության պատճառ ծխելու մասով։ Ուստի մասնագետները նշում են քաղաքացիների տեղեկացվածության բարձրացման եւ առողջ ապրելակերպի պահպանման կարեւորությունը։
Առողջապահության նախարարության ստացիոնար բժշկական քաղաքականության վարչության պետ Լիանա Բարսեղյանն էլ ասաց, որ պետության կողմից երաշխավորված «Stent for life»  անվճար բժշկական օգնության եւ վիրաբուժական ծառայությունների մատուցման շրջանակում այս տարի արդեն կատարվել է սրտի շուրջ 1400 վիրահատություն։  2018 թվականին ոչ դեղապատ ստենտները փոխարինվեցին դեղապատ ստենտներով, իսկ 2019 թվականին՝ մեկ տարի անց, ընդլայնվեց շահառուների ցանկը։
«Ծրագրի մեկնարկի պահից մինչեւ այս տարվա հուլիսը մատուցվել է շուրջ 14338 ծառայություն եւ շուրջ 1500 վիրահատություն։ Եթե ​​2015 թվականին «Stent for life»  ծրագրի բյուջեն կազմում էր 950 միլիոն դրամ, ապա 2022 թվականին այն  1 միլիարդ 650 միլիոն դրամ է։ Ֆինանսավորման տեսակետից խնդիրներ չեն եղել»,-ընդգծեց Բարսեղյանը։ Նա հավելեց, որ սուր եւ/կամ ենթասուր ուղեղային իշեմիկ ինսուլտի եւ/կամ ենթասուր ուղեղային իշեմիկ ինսուլտի թրոմբոլիտիկ բուժման եւ մեխանիկական թրոմբէկտոմիայի ծառայությունների մատուցման մեկ այլ ծրագրի շրջանակում  տրամադրվել է մոտ 1500 ծառայություն: Համլետ Հայրապետյանն ասաց, որ ինֆարկտից ներհիվանդանոցային մահացությունը 2015 թվականի համեմատ կրկնակի նվազել է. «Հայաստանում այս վիճակագրությունը համեմատելի է եվրոպական երկրների պատկերի հետ։ «Stent for life»  ծրագրի շնորհիվ սրտանոթային համակարգի հիվանդություններից մահացությունների ընդհանուր թիվը նվազել է»,-վստահեցրեց նա։
Հայրապետյանը չբացառեց, որ կարող է ընդլայնվել այն շահառուների ցանկը, որոնք կարող են օգտվել ծրագրից։ «Բացի այդ, այսօր շուրջ 400 հազար քաղաքացի կարող է օգտվել անվճար ծառայություններից սրտի եւ ուղեղի արյան անոթների բաց եւ փակ վիրահատությունների համար։ Պետությունը նաեւ բարձր ճնշումը հայտնաբերելու ծրագիր է իրականացնում։ Դրա շրջանակում պոլիկլինիկաներում կարող են հետազոտվել 35-68 տարեկան քաղաքացիներ»,-ասաց Լիանա Բարսեղյանը։
Համլետ Հայրապետյանը խոսեց նաեւ սրտանոթային համակարգի հիվանդությունների ռեգիստրի ներդրման նախապատրաստական ​​աշխատանքների մասին, ինչը հնարավորություն կտա ավելի հստակ պատկերացում կազմել երկրում տիրող իրավիճակի մասին։ «Մենք քննարկում ենք ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը, որոնք ուղղված են սրտի հիվանդությունների, այդ թվում՝ սրտի ռիթմի խախտման եւ սրտի կաթվածի հետ կապված խնդիրների լուծմանը»,-հավելեց  նա։

Заболевания сердечно-сосудистой системы занимают в Армении первое место, а смертность от таких болезней в структуре общей смертности составляет 48,3%. Об этом 29 сентября заявила заместитель директора Национального института здравоохранения Армении Диана Андреасян.
Она отметила, что по сравнению с 2020 годом в 2021 году количество смертей от заболеваний сердечно-сосудистой системы в Армении сократилось на 525, а всего в 2021 году в стране было зафиксировано 16589 смертей.
До 2019 года наблюдалась тенденция к сокращению количества смертей, а в результате событий 2020 и 2021 годов был зафиксирован рост.
Среди мужчин до 70 лет по сравнению с женщинами смертность в нашей стране вдвое выше. Это, по оценке Андреасян, свидетельствует о том, что мужчины до 70 лет, тем более в возрастной группе от 35-65 лет, входят в зону риска.
В качестве причин возникновения заболеваний сердечно-сосудистой системы специалист назвала нездоровый образ жизни, курение (каждый второй мужчина в Армении курит), высокое артериальное давление, малоподвижный образ жизни, излишний вес (48% всего населения Армении страдает ожирением), злоупотребление солью (в Армении этот показатель вдвое выше нормы).
Консультант Министерства здравоохранения по линии кардиологии Гамлет Айрапетян пояснил, что среди 57 стран, включенных в Европейское общество кардиологов, Армения занимает первое место по части курения как причины возникновения заболеваний сердечно-сосудистой системы.
Поэтому специалисты указывают на важность повышения осведомленности граждан и ведения здорового образа жизни.
Начальник отдела политики стационарного медицинского обслуживания Министерства здравоохранения Лиана Барсегян сообщила, что в рамках реализуемой с 2015 года программы гарантированной государством бесплатной медицинской помощи и предоставления хирургических услуг «Stent for life» в неотложных случаях в этом году уже проведено около 1400 операций на сердце.
В 2018 году стенты без лекарственного покрытия были заменены стентами с лекарственным покрытием, а в 2019 году через год список бенефициаров был расширен.
«С момента запуска программы до июля текущего года оказано около 14338 услуг и около 1500 операций. Если в 2015 году бюджет программы «Stent for life» составлял 950 млн. драмов, то в 2022 году – 1 млрд. 650 млн. драмов. С точки зрения финансирования никаких проблем не было», – подчеркнула Барсегян.
Она добавила, что в рамках другой программы по организации тромболитического лечения острых и/или подострых ишемических инсультов головного мозга и услуг по механической тромбэктомии было предоставлено около 1500 услуг.
Гамлет Айрапетян сообщил, что внутрибольничная смертность от инфаркта по сравнению с 2015 годом снизилась вдвое.
«В Армении эта статистка сопоставима с картиной в европейских странах. Благодаря программе «Stent for life» снизилось общее количество смертей от заболеваний сердечно-сосудистой системы», – заверил он.
Айрапетян не исключил, что может быть расширен список бенефициаров, которые могут воспользоваться программой.
«Кроме того, сегодня около 400 тыс. граждан могут воспользоваться бесплатными услугами по открытому и закрытому оперированию сердца и кровеносного сосуда головного мозга. Государством реализуется также программа в целях обнаружения повышенного артериального давления. В рамках нее граждане от 35 до 68 лет могут пройти в поликлиниках обследование», – отметила Лиана Барсегян.
Гамлет Айрапетян также сообщил о подготовительных работах по внедрению регистра заболеваний сердечно-сосудистой системы, который позволит иметь более четкое представление о ситуации в стране.
«Обсуждаются возможности реализации проектов, направленных на решение проблем, связанных с сердечными заболеваниями, в том числе с нарушением сердечного ритма и инфарктом», – добавил он.