Կանանց մեկ երրորդը՝ դաշտանի հետ կապված, միգրեն է ունենում, ավելի հաճախ՝ նախադաշտանադադարի շրջանում. հետազոտություն
13 ապրիլի, 2024  16:43
Ազգային բժշկական հետազոտությանը մասնակցած 20 միլիոն կանանց մեկ երրորդը տեղեկացրել է միգրենի մասին դաշտանի ժամանակ, եւ նրանցից 11,8 միլիոնը կամ 52,5 տոկոսը գտնվել է նախադաշտանադադարի փուլում։ Ուսումնասիրությունը կատարվել է Ջորջթաունի համալսարանի Բժշկական կենտրոնի եւ Pfizer ընկերության հետազոտողների կողմից։ Ընկերությունն արտադրում է դեղեր միգրենի դեմ։
Դաշտանային միգրենի բուժման կամ կանխման համար դեղերի անբավարար օգտագործման հետ կապված՝ հետազոտողները փորձել են հասկանալ, թե որքան տարածված է դաշտանային միգրենը եւ կանանց ինչ խմբեր կարող են ստանալ ամենամեծ օգուտը բուժման պոտենցիալ մեթոդներից։
Հետազոտողներն օգտագործել են ԱՄՆ Առողջության եւ լավ ինքնազգացողության 2021թ. ազգային  հետազոտման արդյունքները՝ ուսումնասիրելու համար կանանց պատասխանները, որոնք տեղեկացրել են միգրենի իրենց ընթացիկ բուժման, դրա առաջացման հաճախակիության եւ հաշմանդամության մասին՝ միգրենի գծով  հաշմանդամության գնահատման թեստի օգնությամբ (MIDAS)։
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ բոլոր կանանց մոտ դաշտանի ժամանակ միգրենի նոպաները հասել են 4,5 անգամի, եւ որ միայն ամենամսյա գլխացավերը միգրենի դեպքում շարունակվել են միջինը 8,4 օր; կանանց 56,2 տոկոսին բնորոշ են եղել միգրենի միջին եւ ծանր աստիճանի խախտումներ, որոնք գնահատվել են ամենաբարձր ըստ MIDAS-ի սանդղակի։
Բուժման մեթոդներն ուսումնասիրելիս, որոնք հարցմանը մասնակցած կանայք օգտագործել են միգրենի ախտանշաննեի դեմ պայքարում, 42,4 տոկոսն օգտագործել է առանց դեղատոմսի դուրս գրվող դեղեր, իսկ 48,6 տոկոսը՝ բժշկի դեղատոմսով բաց թողնված դեղեր։ Կանանց 63,9 տոկոսը, որոնք օգտագործել են միգրենի բուժման մեթոդները սուր ախտանշանների դեպքում, առավել հաճախ օգտագործել է տրիպտաններ՝ դեղերի դաս, որոնք ստեղծվել են 1990-ականներին՝ նյարդային ակտիվության հանգստացման համար՝ կապված միգրենի եւ կլաստերային գլխացավերի հետ։
«Միգրենի նոպաների առաջացման հաճախակիության տարբերությունները՝ կապված դաշտանի հետ, հավանաբար, պայմանավորված են նրանով, որ նախադաշտանադադարի ժամանակ կանանց մոտ դաշտանային ցիկլերն ավելի մշտական են եւ, հետեւաբար, ավելի շատ են միգրենները՝ կապված դաշտանի հետ։ Բացի այդ, երբ կանայք մոտենում են 40 տարեկանին եւ նախադաշտանադադարի շրջանին, հորմոնների մակարդակը մեկ ամսվա ընթացքում, որպես կանոն, բարձրանում է, ինչը նույնպես հանգեցնում է միգրենի հաճախակի նոպաների»,- եզրակացրել են գիտնականները։

April 13, 2024  16:43
One-third of the nearly 20 million women who participated in a national medical study report migraines during menstruation, and of those, 11.8 million, or 52.5 per cent, are premenopausal. The analysis was conducted by researchers from Georgetown University Medical Centre and Pfizer, which makes the migraine drug.
The researchers used results from the U.S. National Health and Wellness Survey 2021, conducted by the National Center for Health Statistics, to analyse responses from women who reported their current migraine treatment, frequency of migraine, and disability using the Migraine Disability Assessment Test (MIDAS).
The study found that all women had migraine attacks up to 4.5 times during menstruation and that monthly migraine headaches alone lasted an average of 8.4 days; 56.2% of women had moderate to severe migraine-specific impairment, which was rated the highest on the MIDAS scale.
When looking at the treatments that the women surveyed used to manage their migraine symptoms, 42.4% used over-the-counter medications and 48.6% used prescription medications. Of the 63.9 per cent of women who used migraine treatments for acute symptoms, the most commonly used were triptans, a class of drugs developed in the 1990s to calm the increased nerve activity associated with migraine and cluster headaches.
"The differences in the frequency of migraine attacks associated with menstruation are likely due to the fact that premenopausal women have more regular menstrual cycles and therefore more menstruation-related migraines. In addition, as women approach their 40s and enter perimenopause, hormone levels tend to rise during the month, which also leads to more frequent migraine attacks," the researchers concluded.