Հայաստանում քաղցկեղի բուժումն իրականացվում է պետպատվերով՝ վերջնական ախտորոշումից հետո. առողջապահության նախարարության խորհրդատու
7 դեկտեմբերի, 2022  20:15
Հայաստանում քաղցկեղի բուժումն իրականացվում է պետպատվերի շրջանակում, սակայն միայն այն բանից հետո, երբ պացիենտը վերջնական ախտորոշում է ստացել։ Այս մասին NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարության ուռուցքաբանության հարցերով խորհրդատու Հայկուհի Գյոկչյանը՝ մեկնաբանելով քաղաքացիների բողոքներն այն մասին, որ իրականում «մեր երկրում անվճար ոչինչ չկա»:
Նա բացատրեց, որ առողջության պահպանման առաջնային օղակում մարդը կարող է միայն նախնական ախտորոշում ստանալ (եւ ոչ բոլոր հետազոտություններն են անվճար), բայց ախտորոշման վերջնական հաստատումը կարելի է ստանալ միայն բիոպսիայից եւ հյուսվածքաբանական եւ/կամ բջջաբանական հետազոտությունից հետո: Այս հետազոտությունները համարվում են դժվարամատչելի եւ պետպատվերով ծածկվում են միայն սոցիալապես անապահով եւ նրանց հավասարեցված խմբերի համար, այն էլ՝ ոչ ամբողջությամբ (կառավարության  318-Ն որոշում)։
«Այսինքն՝ ուռուցքաբան-վիրաբույժը պետք է բիոպսիային միջոցով ուռուցքի նյութը վերցնի եւ այն լաբորատորիա ուղարկի՝ պարզելու, թե արդյոք դրա մեջ քաղցկեղային հյուսվածք/բջիջներ կան, թե՝ ոչ։ Այսօր, բացի հյուսվածքաբանությունից, իմունահյուսվածքաքիմիան նույնպես համարվում է պարտադիր հետազոտություն, եւ դա թանկ հետազոտություն է եւ չի ծածկվում պետպատվերով։ Բայց պացիենտը պետք է անցնի այս փուլերը, որպեսզի ունենա վերջնականապես հաստատված կամ հերքված ախտորոշում»,-ասաց նա։
Քաղցկեղի առկայության մասին հյուսվածքաբանական եզրակացություն ստանալուց հետո պացիենտը պետպատվերով ստանում է բուժման հետեւյալ փուլերը:
Վիրաբուժական բուժում
Այն ամբողջությամբ իրականացվում է պետպատվերով, կարելի է ստանալ բազմաթիվ բժշկական կենտրոններում:
Ճառագայթային թերապիա
Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնում ամբողջությամբ իրականացվում է պետպատվերով , «ԻՐԱ ՄԵԴԻՔԼ» մասնավոր ընկերությունում՝ միայն կառավարության 318–Ն որոշմամբ սահմանված խմբերի համար, այն էլ՝ ոչ ամբողջությամբ։
Քիմիաթերապիա
Բժշկական միջամտությունն իրականացվում է պետպատվերի շրջանակում մի շարք հիվանդանոցներում, այդ թվում՝ Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնում։ Որոշ հիվանդանոցներ ունեն քիմիաթերապիայի ծառայություն, բայց քիմիաթերապիայի պետաատվեր չունեն։ Այս մասին պացիենտը միշտ նախապես տեղեկացվում է։
Իսկ ահա քիմիաթերապիայի դեղերի համար պացիենտները պետք է համավճար վճարեն, ինչն քաղաքացիների դժգոհության (շատ դեպքերում՝ աղքատացման) պատճառ է դառնում։
Հայկուհի Գյոկչյանը պարզաբանեց, որ պետությունը քիմիաթերապիայի համար տարեկան 300 000 դրամ է հատկացնում յուրաքանչյուր պացիենտի համար (600 000 դրամ ՝ սոցիալապես անապահովների համար), եւ այդ գումարի մեջ մտնում են ինչպես ներգործության, այնպես էլ դեղորայքի ծախսերը: Եթե դեղերն ավելի թանկ են, քան տվյալ գումարը, ապա պացիենտը լրացուցիչ վճարում է իր գրպանից։ Եվ քանի որ քիմիաթերապեւտիկ դեղերը, որպես կանոն, շատ ավելի թանկ են, պացիենտները բառացիորեն սննկանում են։
Այս խնդրի լուծումը Հայկուհի Գյոկչյանը տեսնում է առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրման մեջ, ինչը թույլ կտա քիմիաթերապիայի համար մի քանի անգամ ավել գումար ուղղել, քան պետությունն այսօր հատկացնում է։
Բուժում յոդի ռադիոակտիվ իզոտոպով
Այն իրականացվում է Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնում եւ «Էրեբունի» ԲԿ-ում, պետպատվեր չկա: Հայկուհի Գյոկչյանի խոսքով՝ կարելի է մտածել համաֆինանսավորման մասին, բայց պետությունը չի կարող ամբողջությամբ իր վրա վերցնել ռադիոյոդաթերապիայի ծախսերը՝ բարձր ինքնարժեքի պատճառով։
Խոսելով այն մասին, որ ամեն տարի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին շատ հիվանդանոցներում պետպատվերը վերջանում է, եւ դա էլ քաղաքացիների բողոքների առիթ է դառնում, Գյոկչյանը նշեց, որ ամեն դեպքում ուռուցքաբանական հիմնական ծառայությունները իրականացվում են ժամանակին, այստեղ պետպատվերի հետ կապված խնդիրներ չեն առաջանում։
Ուռուցքաբանության մասով այժմ միայն ռադիոլոգիական հետազոտությունների հետ կապված խնդիրներ կան, ԿՏ եւ ՄՌՏ  հետազոտությունների համար պետպատվեր չկա, եւ պացիենտները հերթագրվում են հաջորդ տարվա համար: Նա նշեց, որ կան բժիշկներ, որոնք մեկ պացիենտի կարող են տարեկան մի քանի ՄՌՏ նշանակել, այն դեպքում, երբ ուղեցույցների համաձայն՝ նրան անհրաժեշտ է ընդամենը երկու հետազոտություն: Հայկուհի Գյոկչյանը կարծում է, որ տվյալ դեպքում գործ ունենք պետական միջոցների ոչ ռացիոնալ ծախսման հետ, եւ բժիշկների գործողությունների ավելի խիստ վերահսկողությունը կարող է խնդրի լուծում դառնալ:
Ֆինանսավորման խնդիր ունի նաեւ Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի պալիատիվ ծառայության կլինիկան, քանի որ կլինիկան բացվել է հոկտեմբերին, եւ նրան պետպատվեր դեռ չի հատկացվել։ Բայց հաջորդ տարվանից սկսած այս կլինիկան նույնպես պետպատվեր կունենա, վստահեցրեց Հայկուհի Գյոկչյանը։

Лечение рака в Армении осуществляется по госзаказу после окончательной постановки диагноза -  консультант Минздрава
7 декабря, 2022  20:15
Лечение рака в Армении осуществляется в рамках госзаказа, но только после того, как пациенту поставлен окончательный диагноз. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine заявила консультант министерства здравоохранения Армении по вопросам онкологии Айкуи Геокчян, комментируя жалобы граждан о том, что на самом деле «в нашей стране нет ничего бесплатного».
Она пояснила, что в первичном звене охраны здоровья человеку могут поставить лишь предварительный диагноз (и не все исследования при этом будут бесплатными), но окончательное подтверждение диагноза можно получить только после проведения биопсии и гистологического и/или цитологического анализа. Эти анализы относятся к труднодоступным исследованиям, и покрываются госзаказом только для социально необеспеченных и приравненных к ним групп, и то не в полной мере (решение правительства 318–Ն).
«То есть, хирург-онколог должен взять материал из опухоли, и направить его в лабораторию для выяснения, есть ли в нем раковая ткань/клетки. Сегодня помимо гистологии иммуногистохимия также считается обязательным исследованием, и это дорогой анализ, и не покрывается госзаказом. Но пациент должен пройти эти этапы, чтобы иметь окончательно подтвержденный или опровергнутый диагноз», - сказала она.
После получения гистологического заключения о наличии рака пациент получает по госзаказу следующие этапы лечения:
Хирургическое лечение: покрывается госзаказом полностью, можно получить во многих медицинских центрах.
Лучевая терапия: в Национальном центре онкологии покрывается госзаказом полностью, в частной компании «Ира Медикал» - только для групп, установленных решением правительства 318–Ն, и то – не полностью.
Химиотерапия:
Медицинское вмешательство осуществляется в рамках госзаказа в ряде больниц, в том числе, в Национальном центре онкологии. В некоторых больницах есть служба химиотерапии, но нет госзаказа на химиотерапию. Об этом пациента всегда ставят в известность заранее.
А вот за лекарства по химиотерапии пациентам приходится доплачивать, и немалые суммы, что и становится основным поводом для недовольства (а также во многих случаях, для обеднения) граждан.
Как пояснила Айкуи Геокчян, государство выделяет на химиотерапию 300 000 драмов в год на каждого пациента (600 000 драмов для соцнеобеспеченных), и в эту сумму входят как расходы на проведение процедуры, так и на лекарства. Если лекарства стоят дороже данной суммы, то пациент доплачивает из своего кармана. А так как химиотерапевтические препараты, как правило, стоят намного дороже, то пациенты в буквальном смысле слова «разоряются» на этих лекарствах.
Решение данной проблемы Айкуи Геокчян видит во внедрении всеобъемлющего страхования здоровья, что позволит направить на химиотерапию суммы в разы больше, чем выделяет государство сегодня.
Лечение радиоактивным изотопом йода: осуществляется в Национальном центре онкологии и медцентре «Эребуни», госзаказа нет. По словам Айкуи Геокчян, можно подумать о софинансировании, но полностью государство не может взять на себя расходы на радиойодтерапию из-за высокой себестоимости.
Что касается того, что каждый год в октябре-ноябре во многих больницах заканчивается госзаказ, и это также становится поводом для жалоб граждан, она отметила, что по части онкологии сейчас есть проблемы с радиологическими исследованиями, госзаказа нет на КТ и МРТ исследования, и пациентов записывают в очередь на следующий год. Она отметила, что есть врачи, которые одному пациенту могут назначить несколько МРТ в год, тогда как по протоколу ему полагается всего два обследования. Айкуи Геокчян полагает, что в данном случае мы имеем дело с нерациональным расходованием государственных средств и более строгий контроль за действиями врачей может стать решением проблемы.
Что касается хирургического лечения рака, химио и лучевой терапии, то тут проблем с госзаказом, по ее словам, нет.
Проблема с финансированием есть также у Клиники паллиативной службы Национального центра онкологии, поскольку клиника открылась в октябре, и госзаказ ей пока не выделен. Но с нового года, эта клиника тоже будет иметь госзаказ, заверила Айкуи Геокчян.