Դիաբետիկ ռետինոպաթիա. ի՞նչ է դա և ինչպե՞ս է բուժվում
Շաքարային դիաբետն էնդոկրին հիվանդություն է, որն այսօր տարածված է ամբողջ աշխարհում և, մասնավորապես, Հայաստանում։ Այն ախտահարում է ոչ միայն սրտանոթային համակարգը, այլև բազմաթիվ այլ օրգաններ, այդ թվում՝ աչքերը։
Տեսողության ինչպիսի՞ խնդիրներ կարող են առաջանալ շաքարային դիաբետի պատճառով: Ի՞նչ ախտանիշներով կարելի է հասկանալ, որ հիվանդությունն սկսել է ազդել տեսողության վրա: Հնարավո՞ր է բուժել աչքի հիվանդությունները, որոնք առաջանում են շաքարախտի պատճառով: Այս ամենի մասին NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում պատմել է «Նաիրի» բժշկական կենտրոնի ակնաբույժ Սոֆյա Կասյանը։
Շաքարախտ և աչքեր. ի՞նչ է պետք իմանալ
Շաքարային դիաբետը, ըստ մասնագետի, այս կամ այն ​​չափով ախտահարում է աչքի բոլոր կառուցվածքները։ Հիվանդությունը հանգեցնում է օրգանիզմում նյութափոխանակության խաթարմանը, թուլացնում է իմունային համակարգը, ինչի արդյունքում հիվանդի աչքերն ավելի խոցելի են դառնում վարակների նկատմամբ։
«Շաքարային դիաբետ ունեցողների մոտ հաճախ բորբոքային այնպիսի հիվանդություններ են լինում, ինչպիսիք են կոնյուկտիվիտը, բլեֆարիտը, ակնագարիկը, խալազիոնը»,- նշեց ակնաբույժը։
ARS_6906.JPG (98 KB)
Կատարակտը կամ ոսպնյակի մթագնումը ևս մեկ խնդիր է, որին հաճախ բախվում են շաքարային դիաբետով հիվանդները, հատկապես նրանք, ովքեր վատ են վերահսկվում: Արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակի մշտական ​​տատանումները և նյութափոխանակության խանգարումները վատթարացնում են ոսպնյակի սնուցումը, և ժամանակի ընթացքում այն ​​սկսում է ավելի վատ կատարել իր գործառույթները և մթագնել: Մասնագետի խոսքով՝ կատարակտն այսօր շաքարային դիաբետով հիվանդների մոտ կարող է առաջանալ և՛ 50 տարեկանում, և՛ նույնիսկ 40 տարեկանում։
Դիաբետի հետևանքով աչքի հետ կապված ամենալուրջ բարդություններից մեկը դիաբետիկ ռետինոպաթիան է, որը չբուժվելու դեպքում կարող է հանգեցնել կուրության:
Դիաբետիկ ռետինոպաթիա․ ի՞նչ է դա
Ինչպես պարզաբանեց Սոֆյա Կասյանը, արյան մեջ գլյուկոզայի բարձր մակարդակը բացասաբար է անդրադառնում առաջին հերթին արյունատար անոթների, հատկապես ցանցաթաղանթի փոքր անոթների վիճակի վրա։ Այս անոթների պատերի կառուցվածքը փոխվում է, դրանք դառնում են ավելի թափանցելի, ինչը թույլ է տալիս, որպեսզի հեղուկ թափանցի ցանցաթաղանթի մեջ։
ARS_6897.JPG (93 KB)
Դիաբետիկ ռետինոպաթիայի սկզբնական փուլը, ինչպես նշեց մասնագետը, կոչվում է ոչ պրոլիֆերատիվ։
«Անոթի պատերը դառնում են փխրուն և թափանցելի։ Սա դրսևորվում է կետային արյունազեղումների, զարկերակների տեղային պարկանման (սակուլյար) լայնացումների և միկրոանևրիզմների ձևավորմամբ։ Թափանցելի անոթների միջոցով արյան հեղուկ մասը մտնում է ցանցաթաղանթ, ինչը հանգեցնում է ցանցաթաղանթի այտուցի, իսկ երբ գործընթացում ներգրավվում է ցանցաթաղանթի կենտրոնական մասը՝ մակուլան, տեսողությունը նվազում է»,- պարզաբանեց ակնաբույժը։
Դիաբետիկ ռետինոպաթիայի հաջորդ փուլը կոչվում է պրոլիֆերատիվ․ ցանցաթաղանթում արյան շրջանառության խանգարումը հանգեցնում է դրա իշեմիայի (թթվածնային քաղցի): Ի պատասխան՝ օրգանիզմը փորձում է նոր արյունատար անոթներ ստեղծել՝ ցանցաթաղանթում թթվածնի բավարար մակարդակը պահպանելու համար։ Այս գործընթացը կոչվում է նեովասկուլյարիզացիա: Այնուամենայնիվ, նոր ձևավորված այս անոթները կատարյալ չեն և արյունահոսության աղբյուր են դառնում, ինչը հիվանդի մոտ առաջացնում է լողացող պղտորումներ՝ տեսողության սրության նվազման հետ մեկտեղ:
Դիաբետիկ ռետինոպաթիայի վերջին փուլերում նոր ձևավորված անոթների և սպիացած հյուսվածքի շարունակական աճը կարող է հանգեցնել ցանցաթաղանթի և գլաուկոմայի տրակցիոն շերտազատման և, որպես հետևանք, տեսողության կորստի:
Ախտանիշներ. ինչպե՞ս է դրսևորվում դիաբետիկ ռետինոպաթիան
Հիմնական խնդիրն այն է, որ հիվանդության սկզբնական փուլում հիվանդները, որպես կանոն, որևէ գանգատ կամ ախտանիշ չեն ունենում։ Նրանք կարծում են, որ չնայած արյան մեջ գլյուկոզայի բարձր մակարդակին, իրենց մոտ ամեն ինչ կարգին է։
ARS_6845.JPG (119 KB)
Գանգատներն սկսում են ի հայտ գալ հիվանդության զարգացմանը զուգահեռ: Դրանք կարող են ներառել լողացող պղտորումները, աչքերի առաջ սևանալը, տեսողության պարբերական մթագնումը, որը կարող է կապված լինել արյան մեջ շաքարի մակարդակի տատանումների, պատկերների և գծերի աղճատումը, ինչպես նաև տեսողության աստիճանական կամ հանկարծակի վատթարացումը:
«Հիվանդն ինքը երկար ժամանակ չի էլ գիտակցի, որ իր տեսողությունը վտանգված է։ Ուստի շատ կարևոր է, որ շաքարային դիաբետի ախտորոշումից հետո հիվանդը հնարավորինս շուտ հետազոտվի ակնաբույժի մոտ: Եթե ​​նախնական հետազոտության ժամանակ աչքում դիաբետիկ փոփոխություններ չեն հայտնաբերվում, ապա հետագա հետազոտությունները կատարվում են առնվազն տարին մեկ անգամ»,- նշեց բժիշկ Կասյանը։
Կանխարգելում. հնարավո՞ր է խուսափել ռետինոպաթիայի զարգացումից նույնիսկ եթե առկա է շաքարախտ
Շաքարային դիաբետ ունենալը չի ​​նշանակում, որ հիվանդի մոտ անպայման կզարգանա դիաբետիկ ռետինոպաթիա: Արյան մեջ գլյուկոզայի նորմալ մակարդակի պահպանումը զգալիորեն կնվազեցնի այս հիվանդության առաջացման ռիսկը:
ARS_6855.JPG (118 KB)
«Իդեալական տարբերակում գլյուկոզայի կոնցենտրացիան պետք է լինի 6 մլ-ից ցածր մեկ լիտրում: Սակայն դիտարկումները ցույց են տալիս, որ շատերի համար այս մակարդակին հասնելն անհնար է: Այդ դեպքում շաքարի մակարդակը պետք է հնարավորինս ցածր պահել, կտրուկ տատանումներ թույլ չտալ։ Սա կարևոր է, քանի որ գլյուկոզայի մակարդակի կտրուկ փոփոխությունները շատ ավելի մեծ վնաս են հասցնում աչքերին, քան դրա փոքր աճը»,- ասաց մասնագետը։
Ռետինոպաթիայի կանխարգելման համար խորհուրդ է տրվում նաև վերահսկել արյան ճնշման մակարդակը և այն պահպանել նորմալ սահմաններում: Մասնագետը նաև խորհուրդ է տալիս ժամանակ առ ժամանակ անալիզներ հանձնել պլազմայի աթերոգեն ինդեքսը գնահատելու համար և անհրաժեշտության դեպքում սկսել դեղորայքի միջոցով դրա կարգավորումը։
Կարևոր է նաև հավասարակշռված սննդակարգ ունենալ և վերահսկել սպառվող ածխաջրերի քանակը, ժամանակին ստանալ ինսուլին կամ ընդունել գլյուկոզայի մակարդակն իջեցնող հաբերը: Ի լրումն այս ամենի, խորհուրդ է տրվում չանտեսել չափավոր ֆիզիկական ակտիվությունը և հրաժարվել ալկոհոլից ու ծխելուց։
«Պարտադիր կանխարգելիչ միջոցառումները ներառում են էնդոկրինոլոգի մոտ կանոնավոր զննություններ և հետազոտություններ անցնելը և առնվազն տարին մեկ անգամ ակնաբույժին այցելելը։ Եթե ​​աչքում արդեն փոփոխություններ կան, ակնաբույժը կասի, թե որքան հաճախ է պետք գալ հետազոտության»,- նշեց մասնագետը։
Բուժում. ի՞նչ կարելի է անել, եթե արդեն զարգացել է ռետինոպաթիան
Դիաբետիկ ռետինոպաթիայի բուժումը, ինչպես նշեց մասնագետը, պահանջում է բազմամասնագիտական ​​մոտեցում․ այս գործընթացում պետք է ներգրավված լինեն ոչ միայն ակնաբույժները, այլ նաև էնդոկրինոլոգները։
ARS_6910.JPG (845 KB)
Բուժման մոտեցումները կախված կլինեն ախտորոշման արդյունքներից և հիվանդության փուլից: Որպես կանոն, հիվանդության զարգացման վաղ փուլերում սկսում են այնպիսի դեղամիջոցներով, ինչպիսիք են անգիոպրոտեկտորները, հակակոագուլանտները կամ միկրոշրջանառությունը բարելավելու համար նախատեսված միջոցները:
Այսօր դիաբետիկ ռետինոպաթիայի բուժման ոսկե ստանդարտ է համարվում ժամանակին արված լազերային կոագուլյացիան։
«Լազերային կոագուլյացիան ցանցաթաղանթի մակերեսին այրվածքների, տարբեր չափերի և քանակի կոագուլանտների կիրառումն է։ Գոյություն ունի լազերային կոագուլյացիայի երեք հիմնական մեթոդ, որոնք կիրառվում են դիաբետիկ վնասվածքների բուժման համար: Պրոլիֆերատիվ ռետինոպաթիայի բուժման համար առաջինը պանռետինալ լազերային կոագուլյացիան է, որը ներառում է կոագուլատների կիրառում ցանցաթաղանթի գրեթե ողջ տարածքում՝ բացառելով մակուլյար հատվածը։ Այս հատվածների վրա լազերային ազդեցությունը հանգեցնում է ցանցաթաղանթի հիպոքսիայի նվազմանը և նոր ձևավորված պաթոլոգիկ անոթների աճի նվազմանը»,- պարզաբանեց ակնաբույժը։
ARS_6889.JPG (1000 KB)
Նրա խոսքով՝ մակուլյար այտուցը բուժելու համար օգտագործվում է ֆոկալ լազերային կոագուլյացիա, եթե առկա է անոթային տեղային թափանցելիություն: Ցրված մակուլյար այտուցի դեպքում օգտագործվում է ցանցային տիպի լազերային կոագուլյացիա․ այն իրականացվում է ամբողջ մակուլյար տարածքում։
Մակուլյար այտուցի բուժման մեկ այլ մեթոդ ներառում է նորագոյացած անոթների ինհիբիտորներ, այնպիսի դեղամիջոցներ, ինչպիսիք են «Լուսենտիս»-ը, «Էյլեա»-ն և կորտիկոստերոիդները: Այս դեղերը ներարկվում են ապակենման մարմին վիրահատարանում տեղային անզգայացման պայմաններում։
Դիաբետիկ պրոլիֆերատիվ ռետինոպաթիայի դեպքում կարող է իրականացվել նաև վիրաբուժական բուժում՝ վիտրեկտոմիա, որի նպատակն է ցանցաթաղանթի մակերևույթից հեռացնել փոփոխված ապակենման մարմինը և սպիացած հյուսվածքը՝ դրա լարվածությունը և շերտազատումը վերացնելու համար։ Վիտրեկտոմիան կատարվում է կրկնվող հեմոֆթալմոսի դեպքում՝ տեսողության սրության զգալի նվազմամբ, ֆիբրոանոթային արտահայտված պրոլիֆերացիայով և ցանցաթաղանթի տրակցիոն շերտազատմամբ։
«Դիաբետիկ ռետինոպաթիան վտանգավոր հիվանդություն է, սակայն հիվանդի վիճակի պատշաճ մշտադիտարկման և կանխարգելման կանոնների պահպանման դեպքում հնարավոր է խուսափել լուրջ հետևանքներից։ Ժամանակին ախտորոշումը և բուժումը կարող են օգնել պահպանել տեսողությունը և կյանքի նորմալ որակը: Շաքարային դիաբետ ունեցող մարդիկ կարող են զգալիորեն նվազեցնել աչքի բարդությունների ռիսկը՝ պարզապես պարբերաբար այցելելով ակնաբույժի: Բարդությունների մեծ մասը շատ ավելի հաջող է բուժվում, եթե հայտնաբերվում են վաղ փուլերում»,- նշեց բժիշկ Կասյանը:

Диабетическая ретинопатия: Что это такое и как лечится?
Сахарный диабет это эндокринное заболевание, которое на сегодняшний день широко распространено во всем мире и, в частности, в Армении, поражает не только сердечно-сосудистую систему, но и многие другие органы, в том числе, глаза.
Какие именно проблемы со зрением могут появиться из-за диабета? По каким симптомам можно понять, что болезнь начала поражать зрение? Можно ли вылечить болезни глаз, развивающиеся из-за диабета? Обо всем этом в беседе с NEWS.am Medicine рассказала офтальмолог медицинского центра «Наири» Софья Касян.
Диабет и глаза: Что нужно знать?
Сахарный диабет, по словам специалиста, в той или иной степени поражает все структуры глаза. Болезнь приводит к нарушению обменных процессов в организме, ослабляет иммунную систему, и в результате глаза пациента становятся уязвимее к инфекциям.
«Пациенты с диабетом часто сталкиваются с такими воспалительными заболеваниями, как конъюнктивит, блефарит, ячмень, халязион», — отметила офтальмолог.
ARS_6906.JPG (98 KB)
Катаракта или помутнение хрусталика — еще одна проблема, с которой часто сталкиваются люди с диабетом, особенно плохо компенсированным. Постоянные скачки уровня глюкозы в крови и нарушения обмена веществ ухудшают питание хрусталика, и со временем он начинает хуже справляться со своими функциями и мутнеть. По словам специалиста, катаракта сегодня может появиться у пациентов с диабетом и в 50 лет, и даже в 40.
Одно из серьезнейших офтальмологических осложнений диабета — диабетическая ретинопатия, которая, если ее не лечить, может привести к слепоте.
Диабетическая ретинопатия: Что это такое?
Как объяснила Софья Касян, повышенный уровень глюкозы в крови негативно сказывается, прежде всего, на состоянии сосудов, особенно мелких сосудов сетчатки. Структура стенок этих сосудов меняется, они становятся более проницаемыми, что позволяет жидкости проникать во внутрисетчаточное пространство.
ARS_6897.JPG (93 KB)
Начальная стадия диабетической ретинопатии, как отметила специалист, называется непролиферативной.
«Стенки сосуда становятся хрупкими, проницаемыми. Это проявляется образованием точечных кровоизлияний, локальными мешотчатыми расширениями артерий, микроаневризмами. Через проницаемые сосуды в сетчатку выходит жидкая часть крови, что приводит к отеку сетчатки, и при вовлечении в процесс центральной части сетчатки макулы снижается зрение», — объяснила офтальмолог.
Следующая стадия диабетической ретинопатии называется пролиферативной: нарушение кровообращения в сетчатке ведет к ее ишемии (кислородному голоданию). В ответ на это организм пытается создать новые сосуды, чтобы поддержать адекватный уровень кислорода в сетчатке. Этот процесс называется неоваскуляризацией. Однако эти новообразованные сосуды несовершенны, и они становятся источником кровотечений, вызывая у пациента появление плавающих помутнений («мушек») наряду со снижением остроты зрения.
На поздних стадиях диабетической ретинопатии продолжение роста новообразованных сосудов и рубцовой ткани может привести к тракционной отслойке сетчатки и глаукоме, и, как следствие, к утрате зрения.
Симптомы: Как проявляется диабетическая ретинопатия?
Главная проблема в том, что на ранней стадии болезни жалоб и симптомов у пациентов, как правило, не бывает. Им кажется, что, несмотря на высокий уровень глюкозы в крови, у них все в порядке.
ARS_6845.JPG (119 KB)
Жалобы же начинают появляться уже по мере прогрессирования болезни. Это могут быть плавающие помутнения, появление черных пятен перед глазами, периодическое затуманивание зрения, которое может быть связано с колебанием уровня сахара крови, искажение изображений и линий, а также на постепенное или внезапное ухудшение зрения.
«Сам пациент долгое время не будет даже догадываться о том, что его зрение в опасности. Поэтому очень важно, чтобы пациента осмотрел офтальмолог — как можно раньше после установления диагноза «сахарный диабет». Если при первичном осмотре диабетические изменения глаз не выявлены, дальнейшие осмотры проводятся не реже одного раза в год», — отметила доктор Касян.
Профилактика: Можно ли избежать развития ретинопатии, даже если есть диабет?
Наличие сахарного диабета не означает, что у пациента обязательно появится и диабетическая ретинопатия. Поддержание нормального уровня глюкозы в крови значительно снизит риск развития этого заболевания.
ARS_6855.JPG (118 KB)
«В идеале концентрация глюкозы должна быть ниже 6 мл на литр. Но наблюдения показывают, что для многих такой уровень оказывается недостижимым. Тогда уровень сахара нужно держать настолько низким, насколько это возможно, и не допускать резких колебаний. Это важно, потому что резкие скачки уровня глюкозы причиняют глазам намного больше вреда, чем небольшое повышение», — рассказала специалист.
Для профилактики ретинопатии также рекомендуется следить за уровнем артериального давления и поддерживать его в пределах нормы. Специалист также советует время от времени сдавать анализы для оценки индекса атерогенности плазмы и при необходимости начинать медикаментозную коррекцию.
Важно также рациональное питание и контроль за количеством потребляемых углеводов, своевременное введение инсулина или принятие сахароснижающих таблеток. Кроме всего этого, желательно не пренебрегать умеренными физическими нагрузками и отказаться от алкоголя и курения.
«Из обязательных профилактических мер — регулярно проходить осмотры и обследования у эндокринолога и посещать офтальмолога не реже одного раза в год. Если в глазу уже есть изменения, уже офтальмолог подскажет, насколько часто надо приходить на осмотр», — отметила специалист.
Лечение: Что можно сделать, если уже развилась ретинопатия?
Лечение диабетической ретинопатии, как отметила специалист, требует мультдисциплинарного подхода: к этому процессу должны привлекаться не только офтальмологи, но и эндокринологи.
ARS_6910.JPG (845 KB)
Подходы к лечению будут зависеть от результатов диагностики и стадии заболевания. Как правило, на ранних стадиях развития болезни начинают с лекарственных препаратов, таких как ангиопротекторы, антикоагулянты или средства для улучшения микроциркуляции.
Золотым стандартом в лечении диабетической ретинопатии сегодня считается своевременно выполненная лазерная коагуляция.
«Лазерная коагуляция — это нанесение на поверхность сетчатки ожогов, коагулянтов, различного размера и количества. Существует три основных метода лазерной коагуляции, которые применяются при лечении диабетических поражений. Первый метод — это паноретинальная лазерная коагуляция для лечения пролиферативной ретинопатии, которая заключается в нанесении коагулятов практически по всей площади сетчатки, исключая макулярную область. Воздействие на эти зоны лазером приводит к уменьшению гипоксии сетчатки, снижению роста новообразованных патологических сосудов», — объяснила офтальмолог.
ARS_6889.JPG (1000 KB)
Для лечения макулярного отека, по ее словам, используется фокальная лазеркоагуляция, если имеется локальная проницаемость сосудов. При диффузном макулярном отеке используется лазеркоагуляция по типу решетки — она проводится по всей макулярной области.
Еще одна методика лечения макулярного отека предусматривает использование ингибиторов неоваскулярных сосудов, таких препаратов, как «Луцентис», «Эйлеа», а также кортикостероидов. Препараты эти вводятся в стекловидное тело в условиях операционной под местной анестезией.
При диабетической пролифератической ретинопатии могут также провести хирургическое лечение — витрэктомию, цель которой — удаление измененного стекловидного тела и зарубцевавшей ткани с поверхности сетчатки для устранения ее натяжений и отслоения. Витрэктомия выполняется при рецидивирующем гемофтальме со значительным снижением остроты зрения, при выраженной фиброваскулярной пролиферации, при тракционной отслойке сетчатки.
«Диабетическая ретинопатия — опасное заболевание, но при правильном контроле состояния пациента и соблюдении правил профилактики тяжелых последствий можно избежать. Своевременно проведенная диагностика и начатое лечение помогают сохранить зрение и привычное качество жизни. Люди, страдающие диабетом, могут значительно снизить риск глазных осложнений, просто регулярно наблюдаясь у офтальмолога. Большинство осложнений лечатся гораздо более успешно, если выявляются на ранних стадиях», — отметила доктор Касян.